Måske er Lions Club Maribo en varm forbindelse for dig, dit projekt eller forening - skriv til os..
Lions Club Maribo går ofte af egen drift ind for at støtte et arrangement. Det sker f. eks. med den årlige Initiativpris, der uddeles hvert år 1. maj som en opmuntring til en person eller en forening. Men Lions kan også søges. Vi har ingen intentioner om at være en parallel til det offentlige, men giver det offentlige op - eller kan vi være med til at gøre en forskel, kan klubben søges.
Det er ganske enkelt: fortæl hvem du er, beskriv dit projekt, forening eller det formål, du mener kunne interessere Lions.
Vi lover naturligvis ikke noget på forhånd, men du kan være sikker på to ting: omhyggelig behandling og hurtigt svar.
Du kan maile direkte til formanden her:kurt@mknet.dk

Tænd et lys
Faktisk er Lions meget lidt indviklet. Klubben samler ind året igennem ved forskellige arrangementer og aktiviteter - og giver pengene videre til mange forskellige formål. Klubben er med i danske og internationale opgaver, men den primære indats foregår lokalt. Vi vil gerne være med til at tænde et lys. For mennesker, der har brug for en hjælpende hånd - eller en forening, der kan komme videre med en økonomisk håndsrækning fra Lions. Det særlige ved Lions er, at alle indsamlede penge går ubeskåret videre til det valgte formål. Det enkelte lionsmedlem betaler et kontingent, som skal betale foreningsomkostningerne.
Støtte til hvem?
Lions støtter enkeltpersoner eller aktiviteter for mennesker i alle aldre. Ofte gør pengene fra Lions lige netop den forskel, der får ting til at virke lidt lettere. Ordene "humanitær formål" er dét, vi bruger, når vi skal fortælle om os selv. Selv om det er et lidt "slidt" ord, dækker det ganske godt de ting, vi arbejder med.
Alle aldersgrupper
Lions Club Maribo har gennem årene været involveret i mange forskellige ting. Alle aldersgrupper har været involveret. Ældre og handicappede er en gruppe, der har behov for ekstra opmærksomhed i en tid, der kan føles lidt kold. I mange år har klubben været engageret i den såkaldte "Kellenhusentur", der giver enlige og ældre en ferierejse, som de ellers ikke ville kunne få. Lions sørger er for hotel, hjælpere, læge og anden form for hjælp. For deltagerne har det ofte ført til livslange venskaber..
© Maribo.Net 1997-2008 - Opdateret: 27. august 2008 - IE1280x1024 - Tahoma - Mail: webmaster@maribo.net
|
AKTUELT |
|
MARIBO |
|
FOLKEKIRKEN |
|
LIONS CLUB |
|
MARIBO FDF |
|
MUSIKSKOLEN |
|
FORENINGER |
|
KULTURLEGAT |
|
ANNONCER |
|
INFORMATION |

